סוגי הטיפול

כשמדובר על טיפול פסיכולוגי ניתן להתייחס למספר סוגי טיפול בולטים :

הטיפול הפסיכולוגי השכיח יותר , ושבו אני מתמחה, הינו פסיכותרפייה דינאמית פרטנית , שנעשית ברובה בפגישה שבועית שלעיתים מתוגברות בתקופות משבר.

בפגישות פוגשים את הלכי הנפש שטמונים ומלווים אותנו בחיינו . למעשה זהו מסע להיכרות עצמית. לעיתים עולה סימפטום או תחושה בולטת (חרדה, דיכאון, תחושת אין אונים, חוסר משמעות , ריקנות, איון) תחושה פיסית (רעד, עצב, מחנק) עיסוק במחשבות (סביב דימוי גוף, מחשבות אובססיביות , אובדנות, תוקפנות) וברגשות (עצב, כעס , לחץ).

פעמים רבות אין סימפטום נקודתי אלא רצון במסע נפשי להעמקת הכוחות, המניעים, היחסים והשפעתם לאורך החיים ועוד. הסימפטום לכשעצמו מהווה חלון, נקודת כניסה לעולם נפשי רחב ומורכב הכולל מערכות בינאישיות , חסכים, משקעים ומטענים שננשאו לאורך חיינו.

הרצון הוא להבין טוב יותר את הנפש, התנהלותה, מניעיה, מקורותיה . האופי הדינמי שבפגישות מתבטא במסע שמכיל בתוכו חוויות הווה ועבר ומייצר חיבורים שמייצרים תובנות ובכך גם תנועות בנפש.

אלו מתורגמות להתנהגות, תחושות, רגש ותגובות סומטיות- הכל בעצם מחובר (וזה לפני שהתייחסנו למימד תזונתי, רוחני ועוד). המפגש הבינאישי הטיפולי מאפשר עיבודן של כל אלו במרחב בינאישי ייחודי בו המטפל כרוך בתוך חוויותיו של המטופל ונעזר בהכשרתו לייצר הבנה חווייתית (ולא רק שכלית- אנחנו יכולים להבין בראש אבל להמשיך לחוש תקיעות), שהינה תנאי ראשוני בתהליך הטיפול .

פרויד תאר את גילוי ה'תת מודע' כפגיעה הנרקיסיסטית השלישית. הראשונה היא העובדה הדרוויניסטית הכואבת אודות מוצאנו מהקוף השנייה הינה הפגיעה הקופרניקאית של היות העולם סובב סביב השמש ולא להיפך ופרויד מוסיף לנו כי בנוסף אנו איננו האדונים של עצמנו ושבויים תחת כוחות תת מודעים אשר שולטים בנו.

בטיפול אנו מחזירים לעצמנו במעט את חווית השליטה על עצמנו. כך הכוחות ה'תת קרקעיים' פחות מכוונים אותנו מבלי שנצליח להבין כיצד ולאן.

לאורך הזמן מתאפשרת העצמה ושינוי של המבנים המחשבתיים , והרגשיים- תוך נפשיים שהתקבעו במוחנו ובנפשנו שנים רבות.

שיטת טיפול נוספת  הינה שיטת הטיפול הקוגניטיבי – התנהגותי (CBT). טיפול זה מתמקד בדרך כלל בסימפטום (חרדה , דיכאון, פוביה) ובורר את המחשבות, רגשות ותחושות סביבו. חלקים אלו מופעלים ומפעילים שרשרת אקטיבית שמעצימה את הסימפטום על כל חלקיו והמטרה היא להפוך את הסדר- להחליש את המחשבות על ידי איתגור , החלשה או הפרכה , לייצר תגובות פיסיות של הרגעה על ידי דמיון מודרך או מדיטצייה וכן הלאה.

למרות הפשטנות שמשתמעת מכך, טיפול CBT מוצלח הינו עמוק , מורכב ואינטנסיבי. טיפול זה הוכח במחקרים כיעיל ביותר להפרעות חרדה ומצב רוח. בטיפול אני מוצאת עצמי לא פעם נעזרת ביסודותיו ומשלבת אותו בטיפול הדינמי. בנוסף, יסודותיו הינם אבני הבניין של טיפולי בפוביות, חרדת בחינות ודחיינות אקדמית. יעילותו בעיקר באופן נקודתי בהחלשה ניכרת של הסימפטום ובאופן רחב יותר בשינוי דפוסי החשיבה וההתנהלות במצבים אברסיביים. טיפול זה נעשה כטיפול פרטני או קבוצתי. הוא מהווה אבני יסוד לטיפול הנעשה בקליניקה סביב חרדת בחינות ודחיינות אקדמית.

טיפול נוסף הינו האנליזה שכוללת מספר אינטנסיבי של מפגשים, בין 2-5 בשבוע. במבנה בו המטופל שוכב על ספה ללא קשר עין עם המטפל והעבודה היא בעיקרה דרך אסוציאציות חופשיות, חלומות ועבודה ארוכת טווח (ושנים!) המחברת בין עבר להווה . טיפול זה נעשה על ידי פסיכולוגים מומחים שרכשו הכשרה ספציפית באנליזה. טיפול זה לא נעשה כרגע במרפאה.

טיפול וליווי לעוסקים וללומדים את תחום הנפש ניתן בקליניקה לפסיכולוגים, עובדים סוציאליים ואלו שבדרך. נעשה ליווי במסלול המורכב לקבלה ללימודים מתקדמים החל בכתיבת קורות החיים דרך הכנה וליווי לראיונות ומרכזי ההערכה. ליווי זה נעשה מתוך זיכרון ואמפתיה למסע הארוך והמפרך לעבר 'הארץ המובטחת' ונעשה במחירים מוזלים , גמישות ונגישות ככל האפשר בתקופה זו. גם הטיפול לנמצאים בלימודים ובהתמחות בתחום הטיפולי הינו מוזל .

הכנה לראיונות קבלה וכתיבת קורות חיים בתחומים תעסוקתיים שונים ניתנים בקליניקה  תוך מבט עומק לאופן בו מגוללים את סיפור החיים והמפגש עם החוויות ומערכות היחסים השזורות בו. ההצגה העצמית הכתובה והמדוברת נוגעת גם באופן בו האדם תופס ומציג עצמו בדיאלוג פנימי וכלפי האחר.